Вход на сайт

Эл. почта:
Пароль:

Регистрация на сайте

Фамилия: Область:
Имя: Населенный пункт:
  Отчество: Номер телефона:
  Эл. почта: Компания:
   Пароль: Должность:
   Повторите пароль: Год начала работы:
   Фото:
   С правилами размещения объектов согласен

   Забыли пароль?

   Укажите эл. почту — мы вышлем Вам новый пароль для входа
   Эл. почта:

   Проблема на сайте

   Закрыть
   Ваш email:
   (необязательно)
   Расскажите нам, что случилось

   Коммерческая недвижимость Вопрос относительно аренды нежилых помещений коммунальной формы собственности

   • Гоцул Дмитрий

    Гоцул Дмитрий Евгеньевич

    4 июля 2012 в 10:07

    Договор аренды действует с 2006 г., заключен был на 11 месяцев, далее продлевался дополнительными соглашениями на 2 года или 2 года 11 месяцев. В договоре аренды оговорены 6 объектов. У предприятия возникла необходимость разделить договор аренды, т.е. заключить отдельно договоры аренды на каждый объект. Обязательно ли в этом случае проведение конкурса, имеет ли право законопослушный арендатор на преимущества в конкурсе, обязательно ли выселение арендатора на время проведения конкурса (технологически арендатору выселится практически невозможно)?

    #
    Гоцул Дмитрий

    Гоцул Дмитрий Евгеньевич

    4 июля 2012 в 10:08

    Відповідно до ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 р. № 2269-XII (далі – Закон), надання в оренду об’єктів комунального нерухомого майна здійснюється на конкурсних засадах. Порядок проведення конкурсу для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, визначається органами місцевого самоврядування (відповідною радою, у межах юрисдикції якої знаходиться нерухоме майно).

    У ч. 3 ст. 17 Закону дійсно закріплене переважне право орендаря, який належним чином виконував свої обов'язки за договором, після закінчення терміну дії договору укласти договір оренди на новий термін. Однак слід враховувати, декілька важливих нюансів.

    У такому випадку договір оренди не пролонгується, а укладається новий. Це означає, що умови договору оренди на новий термін встановлюються за домовленістю сторін, тобто можуть бути відмінними від умов, передбачених у договорі оренди, що припинив дію. У разі недосягнення домовленості щодо умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди припиняється.

    З аналізу судової практики вбачається, що господарські суди дотримуються позиції, що орендодавець не може бути позбавлений права на проведення конкурсу на укладення договору оренди. У ньому може взяти участь і орендар, але переможець конкурсу має визначатися виключно відповідно до умов конкурсу. «Лише за рівних умов, запропонованих орендарем та іншою особою, перевага на укладення договору має бути надана орендарю, який до цього користувався майном на умовах оренди», - йдеться у постановы Вищого господарського суду України від 03.02.2009 р. у справі № 2/212).

    Дещо інша позиція викладена в листі Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 р. № 20/4-295, де зазначено, що конкурсний відбір орендаря проводиться тільки у випадках, якщо об’єкт передається в оренду вперше, або якщо орендар, чий договір оренди закінчився, не прийняв змінених, нових умов оренди майна.

    На наш погляд, у даному випадку слід виходити з наступного.

    Якщо договір оренди, у якому вказано 6 об’єктів нерухомості, на даний момент ще не припинив свою дію, сторони за взаємною згодою можуть вносити до нього будь-які зміни, у тому числі умову про необхідність укладення окремих договорів на кожен об’єкт (у межах строку дії основного договору).

    У випадку наміру орендаря укласти шість окремих договорів оренди після закінчення строку дії попередньо укладеного договору, мова йтиме фактично про укладення нових договорів, що має відбуватися у конкурсному порядку. У разі відсутності інших заяв договори будуть укладені з діючим орендарем. У випадку надходження заяв від третіх осіб, переможець визначатиметься за результатами конкурсу, на підставі того, хто запропонує більшу ціну. Тільки у випадку надходження від усіх учасників конкурсу однакових пропозицій щодо ціни, а також при наявності інших рівних умов, перевага буде надана діючому орендарю і саме з ним буде укладено договори оренди на нових умовах.

    Якщо договір оренди припинив свою дію у зв’язку з закінченням строку, на який його було укладено, у орендаря відсутні правові підстави для знаходження в орендованому приміщенні, отже воно має бути звільнено орендарем. Однак, за домовленістю з орендодавцем орендар може продовжувати користуватись вказаним приміщенням до моменту укладення нового договору оренди.

    Марина Саенко
    адвокат, партнер
    Юридическая компания «Закон Победы»

    #

   Подписаться на ответы

   E-mail:
   Число, изображенное на картинке: